Pizza Vesuvio u stóp Wezuwiusza, sałatka caprese na Capri i cappuccino w Pompejach? To – oprócz nauki, oczywiście – czeka studentów filologii w najbliższym roku akademickim. Właśnie podpisaliśmy umowę z Uniwersytetem w Salerno, najstarszym w Europie Zachodniej.

Powstał pod koniec X w. jako Scuola Medica Salernitana  (za pierwszy uniwersytet uważa się powszechnie uczelnię z Bolonii, gdyż jako pierwsza przyjęła nazwę uniwersytetu). Szkoła salernitańska słynęła z kształcenia medyków – Roger z Salerno tu właśnie napisał „Practica chirurgiae”, a cesarz Fryderyk II Hohenstauf nakazał wszystkim kandydatom na chirurgów zaliczenie studiów w tej uczelni. Rozwijała się do 1811 r., kiedy to dekretem królewskim za rządów napoleońskich zamknięto ją na ponad 100 lat. Na nowo otworzył uczelnię król Wiktor Emanuel II, a uniwersytetem państwowym stała się w 1968 r.
W ubiegłym roku akademickim na 10 wydziałach i 60 kierunkach oraz specjalizacjach uczyło się tam niemal 35 tys. studentów. Pod względem wielkości to trzeci uniwersytet włoskiego Południa. Od 15 lat na terenie uczelni działa 25-osobowa orkiestra jazzowa (wśród oferowanych zajęć jest też kurs techniki improwizacji jazzowej). Więcej informacji na stronie: www.unisa.it.

- Z uczelnią w Salerno chcemy współpracować przy projektach opartych na języku i literaturze włoskiej, niemieckiej i angielskiej. Nasi studenci w ramach programu Erasmus spędzą semestr we Włoszech, gdzie będą mieli okazję sprawdzić znajomość języka i zdobyć życiowe doświadczenia. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne są kontakty międzynarodowe zarówno wśród studentów, jak i wykładowców – mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim.

Salerno to dawna kolonia rzymska. Dziś jest stolicą powiatu, a samo miasto liczy około 140 tys. mieszkańców (więcej informacji na www.comune.salerno.it). Leży nad zatoką Salernitańską, w pobliżu Capri, Wezuwiusza, Pompejów oraz Amalfi. Jednym z większych miast powiatu jest Cava de’ Tirreni – miasto partnerskie Gorzowa.

***
W tym tygodniu podpiszemy umowę również z Uniwersytetem w Maceracie we włoskim regionie Marche. Ogółem w nowym roku akademickim w ramach programu Erasmus do Italii wyjedzie 12 osób. Spodziewamy się przyjazdu studentów włoskich, którzy zainteresowani są nauczanymi u nas  językami – niemieckim i angielskim.
Program Erasmus umożliwia studentom spędzenie kilku miesięcy za granicą. Uczęszczają tam na zajęcia, stają się pełnoprawnymi członkami społeczności uczelni. Każdy student otrzymuje od Unii Europejskiej dofinansowanie, które wynosi – w zależności od kraju – kilkaset euro miesięcznie. Przy niewielkim „wkładzie własnym” można przy okazji studiów zwiedzić wiele ciekawych miejsc.

Dzięki programowi Erasmus nasi studenci mogą wyjeżdżać do Austrii, Francji, Niemiec, Portugalii, Węgier, Włoch oraz na Cypr i Litwę. Już wkrótce rusza nabór na kolejne wyjazdy! Więcej informacji w zakładce „współpraca”.

SW