1. Sprecyzuj cel

Jeśli nie będziesz wiedział, czego szukasz, prawdopodobnie nigdy tego nie znajdziesz. Określ więc dokładnie:

1. co naprawdę lubisz robić,
2. wśród jakich ludzi chcesz pracować i co już umiesz,
3. czego chcesz się nauczyć,
4. jak ma wyglądać twoja ścieżka zawodowa.

Następnie wybierz branże i stanowiska, na jakich mógłbyś pracować. Sporządź listę firm, w których twoje oczekiwania mogą się spełnić. Do nich kieruj swoją ofertę. Szukanie pracy to bardzo absorbujące zajęcie. Bądź wytrwały, systematyczny, nie poddawaj się i myśl pozytywnie!


2. Pobaw się w detektywa

Dowiedz się, kto zajmuje stanowisko kierownika interesującego cię działu w wybranych przez ciebie firmach. Do niego skieruj (zaadresuj) list motywacyjny i CV. Zadzwoń po dwóch tygodniach, porozmawiaj o sobie i planach zatrudnienia. Nie zajmuj „cennego” czasu dyrektorowi generalnemu czy personalnemu. Jeśli przekonasz swojego przyszłego bezpośredniego przełożonego, że bez ciebie dalsze funkcjonowanie działu stoi pod znakiem zapytania, to połowa sukcesu.


3. Szurfuj w sieci

Internet to świetne źródło informacji. Nie wychodząc z domu, dowiesz się wiele o firmach, ich strukturze czy zasięgu działania. Do wybranych, najbardziej odpowiadających twoim planom, wyślij CV. Postaraj się, by jego treść wyróżniała cię spośród innych. Pisz pod kątem danej firmy – zapomnij o 100 egzemplarzach ksero, które wysyłasz do wszystkich. Bądź indywidualistą. Szukaj ogłoszeń w specjalnych serwisach dotyczących pracy. To forma przekazu wykorzystywana przez nowoczesne firmy. Czy nie w takim miejscu chcesz pracować?


4. Odkurz stary notes

Firmy często oszczędzają na profesjonalnych usługach konsultingowych, szukają kandydatów na własną rękę, nie ogłaszają się nawet w prasie. Wakaty jednak istnieją, trzeba tylko wiedzieć, jak je znaleźć. Uruchom swoje znajomości. W czasie recesji to najskuteczniejszy sposób poszukiwań. Przypomnij sobie wszystkie kontakty prywatne, odśwież je. Zajrzyj też do wizytownika z poprzednich miejsc pracy. Wykorzystuj każdą okazję i nowo napotkaną osobę, by zapytać, czy nie słyszała o wolnym miejscu. Informacja o tym, że szukasz pracy rozprzestrzeni się błyskawicznie.


5. Wyślij CV do firm consultingowych

Odzywają się nawet, kiedy stracisz już całkiem nadzieję. Bez względu na to, jakiego stanowiska poszukujesz – sekretarki czy dyrektora – zrób wszystko, by cię zapamiętano. Twoje CV musi być przygotowane starannie i profesjonalnie. Zadzwoń, upewnij się czy twoje dokumenty trafiły do bazy danych, interesuj się nowymi ofertami. Bądź cierpliwy, ale nie nachalny.


6. Ucz się i pytaj

Rynek się zmienia, ty także powinieneś. Dokształcaj się. Czytaj, słuchaj, oglądaj, śledź nowinki. Staraj się rozwijać razem z twoją branżą. Jeśli nie masz z nią kontaktu (ponieważ jesteś bezrobotny), pytaj znajomych. Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, postaraj się dostać na praktykę. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach jest cenniejsza niż czysta teoria.


7. Stwórz swoje miejsce pracy

Jeśli jesteś przedsiębiorczy, nie boisz się wyzwań, zastanów się, czego brakuje w twojej miejscowości, na osiedlu itp. Pamiętaj, że do sukcesu dochodzi się małymi kroczkami. Nie od razu zostaniesz prezesem. Przygotuj sobie plan, nie działaj pochopnie. Możesz zarejestrować swoją działalność gospodarczą albo zasugerować istniejącej firmie potrzebę stworzenia nowego miejsca pracy właśnie dla ciebie. Na początek to nie musi być pełen etat. Możesz np. zostać samodzielnym kurierem i obsługiwać tylko jedną zaprzyjaźnioną firmę. Niejeden Kowalski już tak zrobił.


Powodzenia!

Back to top