Twoje ciało mówi za Ciebie – uwaga na gesty

To, co mówimy nie ma aż takiego znaczenia w porównaniu z tym, jak mówimy. 

93% informacji zawarte jest w komunikacie niewerbalnym. Czy body language można kontrolować? Jak go wykorzystać, aby być efektywniejszą i bardziej czytelną w pracy? – radzi psycholog i coach Anna Dzierżawska-Popiołek z firmy cococo.pl 

Gesty, ton głosu, tempo mówienia, mimika twarzy, postawa ciała – to wszystko nadaje naszej wypowiedzi charakter i znaczenie. Jeśli chcesz wyrazić zainteresowanie dla swojego rozmówcy, stań lub usiądź w pozycji podobnej do jego. Ludzie, którzy są ze sobą w kontakcie i dobrze się rozumieją, są dla siebie niczym lustrzane odbicia. Jednakowo trzymają ręce, nogi, mówią w podobnym tempie.

Na krześle siadaj całą pupą, nogi oprzyj jedna o drugą. W ten sposób podkreślisz swoją pewność siebie i odprężenie. Taki sposób siedzenia pomoże Ci również poczuć się lepiej, jeśli jesteś zdenerwowany albo obawiasz się rozmowy.

Emocje możesz modulować poprzez przyjmowanie takiej postawy ciała, która jest typowa dla stanu, w jakim chcesz się znaleźć.

Jeśli wiercisz się na krześle, okazujesz swój niepokój lub obawę. Mężczyźni mają czasami tendencję do zakładania nogi na kolano, podkreślając w ten sposób dystans między sobą a rozmówcą. Kobiety zaś krzyżują ręce przed sobą, pokazując, że daleko im do sposobu myślenia drugiej osoby.

Aby pokazać, że jesteś spokojny, mów wolno, niskim głosem. Piskliwy ton i paplanie z szybkością karabinu maszynowego zdradza nie tylko ekscytację tematem, ale również to, że przeżywasz lęk.

Gestykulując zwróć uwagę, by Twoje ręce nie cięły powietrza jak szabla. Staraj się też nie „punktować” rozmówcy palcem.

Pamiętaj – najważniejsza jest świadomość swoich emocji i własnego ciała.

Back to top